وضعیت پاسخگویی داوطلبان کنکور ۹۴ رشته تجربی|مدرسه يار

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است پنج شنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۴ در ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

وضعیت پاسخگویی داوطلبان کنکور ۹۴ رشته تجربی

سال گذشته۴۵۱ هزار و ۹۵۸ داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی در جلسه آزمون سراسری حضور داشتند.
در گروه آزمایشی علوم تجربی در تمامی درس‌ها ( به جز زیست شناسی)‌، تعدادی از داوطلبان به ۱۰۰ درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده‌اند. آمار ذکر شده در جدول‌های این گزارش، بیانگر آن است که اگر داوطلبی حتی به یک سؤال درسی که در آن درس ناتوان است و ضعف دارد پاسخ صحیح بدهد (و به هیچ یک از سؤال‌های همان درس نیز پاسخ غلط ندهد) از تعداد قابل توجهی از داوطلبان در همان درس، وضعیت بهتری خواهد داشت. اهمیت این امر زمانی مشخص می‌شود که بدانیم برای موفقیت در آزمون سراسری باید به همه دروس توجه داشت و نمی‌توان چند درس را مطالعه کرد و یک یا دو درس را رها نمود.

در ضمن، وجود ۳۳-درصد در همه درس­­های عمومی و اختصاصی، بیانگر آن است که به هیچ وجه نمی‌توان به سؤال‌های آزمون سراسری در یک درس (حتی درس‌های عمومی) به طور اتفاقی پاسخ داد و درصد خوب یا مثبتی نیز در آن درس کسب کرد؛ پس اگر این روزها در درسی آمادگی ندارید، باید در همین زمان باقی مانده به مطالعه مبحث یا مباحثی از آن درس بپردازید تا بتوانید به چند سؤال معدود در همان درس پاسخ دهید؛ زیرا کسب نمره منفی، بسیار بدتر از به دست آوردن درصد صفر است.

آمار ارایه شده در جدول‌ها همچنین تاییدی است بر اینکه کنکور، یک مسابقه است و قرار نیست که شما به همه سؤال‌های آن، پاسخ صحیح بدهید؛ بلکه لازم است که در مقایسه با سایر داوطلبان ، وضعیت بهتری داشته باشید، و این امر بدون دقت و هوشمندی در پاسخگویی به سؤال‌ها به دست نخواهد آمد.
ذکر این نکته نیز مهم است که میانگین ذکر شده در هر سال، یکسان نیست؛ برای مثال، سال ۹۲، هیچ یک از داوطلبان، در درس­های زیست‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی، به ۱۰۰ درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح نداده‌اند؛ اما سال ۹۳، دو پذیرفته شده در زیست شناسی و پنج نفر در زبان و ادبیات فارسی، به ۱۰۰درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده اند.همچنین سال ۹۴، دو نفر در درس زبان و ادبیات فارسی به ۱۰۰درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده اند و هیچ داوطلبی به ۹۰ درصد سؤال‌های زیست شناسی نیز پاسخ صحیح نداده است؛ ضمناً امسال، بر خلاف سال‌های ۹۲ و ۹۳ که هیچ یک از داوطلبان به ۱۰۰درصد سؤال‌های زمین شناسی پاسخ صحیح ندادند، یک داوطلب به ۱۰۰درصد سؤال ­های این درس پاسخ صحیح داده است؛ در ضمن برای پذیرفته شدن در رشته‌های با آزمون یا روزانه، سوابق تحصیلی یک داوطلب نیز محاسبه می‌شود (۲۵درصد نمره کل آزمون سراسری بر پایه سوابق تحصیلی داوطلب در آزمون کتبی نهایی سال سوم متوسطه است)‌؛ یعنی‌، امکان دارد، که داوطلبی در آزمون سراسری درصدهای مطلوبی کسب نکرده باشد، اما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد.

در نهایت اینکه نباید تصور کرد که یک داوطلب با داشتن نمره­های منفی یا بسیار پایین در درس‌های مختلف، می‌تواند در رشته های با آزمون یا روزانه پذیرفته شود . اگر داوطلبانی را می‌شناسید که حتی در رشته‌های روزانه با نمره منفی پذیرفته شده‌اند، دلیلش آن است که این افراد به احتمال قوی در سایر درس‌ها نمره خوبی کسب کرده‌اند؛ برای مثال، امکان دارد داوطلبی در درس ریاضی نمره منفی گرفته باشد، اما در درس زیست شناسی، شیمی و دروس عمومی درصد بالایی به دست آورده باشد؛ ضمن اینکه داوطلبانی که در آزمون سراسری نمره منفی می‌آورند‌، در رشته محل‌هایی که مطلوب اکثر داوطلبان هستند، پذیرفته نخواهند شد.

دانلود جزوه